[ad_1]

Teklifinde, terörle mücadelenin ön saflarında çarpışan ve en çok şehit veren uzman erbaşların eşit koşullarda çalışmadığını belirten İlhami Özcan Aygun, “Sözleşmeli uzman erbaşlar, bir yılda üç aydan fazla sağlık izni aldığında işlerini kaybediyor. Sağlık koşulları bozulduğunda emekli olmaları mümkün olmamaktadır. Erbaşlara yaşarken haklarını verelim. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Askerlerimiz en iyi koşullarda görev yapmayı hak ediyor. Eşit koşullarda şehit oluyor, ancak eşit koşullarda çalışmıyorlar” dedi.

 

KADROYA ALINMALARI TALEBİNDE BULUNDU

 

TBMM Başkanlığı’na sunduğu 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde “sözleşmeli uzman erbaş olarak görev yapan tüm personelin kadroya alınması, bu yolla kadro koşulları açısından Anayasa’nın 10 uncu maddesi çerçevesinde eşitlik ilkesinin sağlanması” talebinde bulundu. 

 

“BÜYÜK BİR EŞİTSİZLİK YARATIYOR”

 

Milletvekili Aygun, sözleşmeli uzman erbaşların sağlık başta olmak üzere bir takım olumsuz koşulların gelişmesi halinde, emekli haklarından yararlanamadığını ifade ederek “Uzman erbaşların hava değişimi ve istirahat süresinin toplamı, tedavi süresi hariç olmak üzere son bir yıl içinde üç ayı geçmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir. Bu durum iş güvencesini yok ettiği için, psikolojilerini olumsuz yönde etkilemekte ve verimlerini düşürmektedir. Muvazzaf personelin, bir yıl içinde üç aydan fazla istirahat süresi alması halinde hiçbir kayba uğramaması, aynı koşullarda aynı yerde çalışan personeller arasında büyük bir eşitsizlik yaratmaktadır” dedi.

 

Haber / Şaban KARDEŞ

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *