[ad_1]

Çorlu’da kurulan güneş enerji santralleri ile yıllık yaklaşık olarak 3 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, Çorlu’da kurulan güneş enerji santrallerini ziyaret etti. 

 

 

 

 

YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDI

 

TESKİ’nin artan enerji maliyetlerini düşürmek ve fosil yakıt kaynaklı çevresel etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla hayata geçirdiği güneş enerji santralini ziyaret eden Başkan Kadir Albayrak, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

503 TON CO2 SALINIMININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ PLANLANIYOR 

 

Proje ile 6000 metrekarelik alanda devreye alınan 500 kW gücündeki Tekirdağ İli Su Depoları Üzeri Güneş Enerji Santralleri, yıllık yaklaşık olarak 3 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağlayacak. Aynı zamanda Güneş Enerji Santrallerinin yılda 710.000,00 kWh elektrik enerjisi üretmesi ve bu vesileyle 503 ton CO2 salınımının önüne geçilmesi planlanıyor.

 

“ŞEHRİMİZDE YAŞAYAN HER VATANDAŞIMIZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ” 

 

TESKİ’nin gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak ve daha yaşanılabilir bir Tekirdağ sunmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik ürettiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Enerji birim fiyatlarındaki yüksek maliyetleri azaltmanın yanı sıra kentteki toprak, hava, su kirliliğini minimuma indirmeyi amaçlayarak Güneş Enerji Santrali Projemizi Çorlu ilçemizde hayata geçirdik. GES projemiz ile yılda 3 milyon TL tasarruf sağlamasını planlıyoruz. Gelecek nesillere yaşanabilir bir Tekirdağ bırakma idealiyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılmasına büyük önem veriyoruz. Güneş enerjisini elektriğe dönüştürecek GES Projesi, şehrimizde yaşayan her vatandaşımız için çok önemli. Projemizin tüm halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Haber / Baştuğ Alperen KARDEŞ

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *