[ad_1]

Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatını 22 Ocak itibarıyla geçerli olmak üzere litre başına net 13,5 lira olarak belirledi. Konseyin internet sitesinde yer alan duyuruda, çiğ süt fiyatlarına ilişkin tavsiye fiyatı yer aldı. Duyuruda, “22 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı, üreticinin eline litre başına net geçecek şekilde (çiğ süt desteği hariç) 13,5 lira olarak belirlenmiştir” ifadesi kullanıldı. 

 

20 KURUŞ FARK UYGULANACAK

 

Duyuruda, soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde bu giderlerin üreticiye ilave olarak ödeneceği ve baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için 20 kuruş fark uygulanacağı kaydedildi. Süt fiyatı geçen yılın Temmuz ayında 11 lira 50 kuruş olarak belirlenmişti.

 

“ÇİFTÇİYE DERMAN OLMADI”

 

Hayvancılıkta artan maliyetlere, Ulusal Süt Konseyi’nin almış olduğu yüzde 17,4 zam kararının çözüm olmadığını kaydeden Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Çolakoğlu, “Resmî enflasyonun yüzde 70 olduğu bu ortamda, Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ sütün fiyatını 11.5 TL’den 13.5 TL’ye yükseltilmesi kararı çiftçiye derman olmadı. Artan maliyetler karşısında dayanamayan çiftçinin hayvanlarını kesime göndererek ülke genelinde süt üretiminin düşmesi süt krizine sebep olacaktır. Çiftçiler zarar edince kesime giden süt inekleri süt krizine, canlı hayvan sayısının azalması da ilerleyen günlerde et krizine sebep olacaktır. Çerkezköy Ziraat Odası olarak temennimiz en yakın zamanda çiftçiyi piyasa koşullarına direnebilecek fiyatların ve desteklerin verilmesidir” dedi. 

 

Haber / Buse AKIN 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *