[ad_1]

 

Açılışta Yurduseven ve Söylemez’in aileleri duygu dolu anlar yaşarken, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, her iki ismin de Edirnelilerin kalbinde sonsuza kadar yaşayacağını söyledi.

Edirne Belediye Meclisi, geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren TRT Haber Kameramanı ve Edirne Haber Yazı İşleri Müdürü Berk Söylemez ‘in adını, oturduğu sokak olan Fatih Mahallesi 2. Sokak’a; geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan, Edirne’nin eğitim ve kültür hayatında önemli izler bırakmış emekli öğretmen, gazeteci yazar, program yapımcısı Melih Yurduseven’in adının ise Kocasinan Mahallesi 23. Sokak’a verilmesine oy birliği ile karar verilmişti.

 

“RUHU ŞAD, MEKÂNI CENNET OLSUN”

Sokakların açılış töreni ise 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yapıldı. TRT Haber Kameramanı ve Edirne Haber Yazı İşleri Müdürü Berk Söylemez ‘in adının yaşatılacağı sokağın açılış töreninde duygu dolu anlar yaşandı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, burada yaptığı konuşmada Berk’in ismini yaşadığı sokağa vermekten dolayı hem gururlu hem de hüzünlü olduklarını söyledi. Berk Söylemez’in çok genç yaşta yaşama veda ettiğini belirten Gürkan, “Sevgili Berk’te çok genç yaşında gerçekten çok talihsiz, çok elim bir trafik kazasına kurban gitti. Direnemedi, dayanamadı. 

 

Benim çok kullandığım, çok sevdiğim bir söz var diyor ki “Bir insan gerçekten onu anan, onun ismini söyleyen son insan öldüğünde ölür” Berk’in vücudu fiziki olarak aramızda değil ama anılarıyla, hoş sohbetiyle, o her zaman ki gülen yüzüyle, gülümseyen gözleriyle, o sıcaklığıyla, o Edirne çocuğunun verdiği pırıl pırıl özgüvenle hep aramızda. İstedik ki ismi hep yaşasın, hep anılsın, hep mektuplara, gönderilere, gelip, geçenlere bir örnek olsun.  Bu açılışı onun çok sevdiği mesleğinin bu önemli gününde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yapalım istedik. Ruhu şad olsun, mekânı cennet olsun. Sevgili kardeşimizi hem değerli basın mensupları ile hem de biz Edirneliler her zaman şükranla, iyi niyetle, güzel dileklerle ve hayır dualarıyla anacağız. Mekânı cennet olsun, ruhu şad olsun” dedi. 

 

“YURDUSEVEN ANILARIMIZDA YAŞAYACAK”

Edirne’nin eğitim ve kültür hayatında önemli izler bırakmış emekli öğretmen, gazeteci yazar, program yapımcısı Melih Yurduseven’in adı ise düzenlenen törenle Kocasinan Mahallesi 23. Sokak’a verildi. Bu önemli günde Melih Yurduseven’ın ailesi, çalışma arkadaşları da yer aldı. Melih Yurduseven’i bir kez daha rahmet ve minnetle anan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Melih abi benim  meslek büyüğümdü. Aynı meslekten olmanın gururunu yaşadığım değerli büyüklerimden birisiydi. Onunla okul müdürü-öğretmen olarak da ilişkimiz vardı. Daha sonraki yıllarda ben yönetici oldum, O, gazetecilik mesleğine geçti. Çeşitli gazetelerde çalıştı. Entelektüel birikimi, kent kültürü olan, farklı konularda sağlıklı analizler yapan, değerli bir büyüğümdü. Çok sohbetlerimiz oldu” diye konuştu.

“ONU ÇOK ÖZLÜYORUM”

Melih Yurduseven’ın yazdığı kitabının basımını Edirne Belediyesi olarak gerçekleştirdiklerini belirten Gürkan, “Bir insan gerçekten onu anan, onun ismini söyleyen son insan öldüğünde ölürmüş. O yüzden bizim anılarımızda, hafızalarımızda, gönlümüzde hep yaşıyor olacak. Her daim onun sohbetini, güler yüzünü, babacan tavrını anıyor, anlatıyor ve yaşatıyor olacağız” dedi. Daha sonra söz alan Melih Yurduseven’ın oğlu Şinasi Yurduseven “Babama bu ince nezaketi gösterdiği için Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a çok teşekkür ediyorum. Babam bizim için değerliydi. Hem babam hem de arkadaşımdı. Onu çok özlüyorum, onu rahmetle anıyorum. Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a, Edirne Belediyesine ve Belediye Meclisi Üyelerine çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.   

Haber / İrem BANÇO 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *