[ad_1]

 

Toplantıya Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Aydoğdu da katıldı. 

TAMAMLANAN VE DEVAM EDEN PROJELERİ DE ANLATTI

Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, fiziki mekân durumu, idari ve akademik personelin görünümü, bölümlerde yürütülen lisansüstü programlardaki kayıtlı ve mezun öğrenci sayıları; yıllara göre öğrenci sayıları, kontenjan değişmeleri, yüzdelik dilimleri; özel gereksinimli ve yabancı uyruklu öğrenci sayıları ve bunların bölümlere göre sayısal dağılımı, değişim programına katılan öğrenci ve öğretim elemanlarının üç yıllık görünümleri, tamamlanan ve devam eden projeler; Edebiyat Fakültesi Bilimsel Etkinlik Analizi; fakültede yürütülen bilimsel, sanatsal ve kültürel faaliyetler hakkında sunum yaptı. 

 

KALİTE VE AKREDİTASYON ÇALIŞMALARINA DEĞİNDİ

Bunlarla birlikte Dekan Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, sunumunda kalite ve akreditasyon çalışmalarına da değindi. Edebiyat Fakültesinde kalite ve akreditasyon çalışmalarına 2020 yılı sonunda başladıklarını söyleyen Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, sürecin başarıya ulaşması için son derece ciddi hazırlıklar ve planlamalar yaptıklarını, süreç boyunca birim yöneticileri ve öğretim elemanları ile sürekli iletişim hâlinde olduklarını, sık sık kalite ve akreditasyon bilgilendirme toplantıları düzenleyerek bu kültürü tabana yaymaya çalıştıklarını ve 2023 yılı Mayıs’ında akreditasyon kurumu FEDEK tarafından denetlendiklerini ve sonucunda fakültenin yedi bölümünün akredite olduğunu belirtti. 

“ÜNİVERSİTEMİZDE 42 AKREDİTE OLMUŞ BİRİM VAR”

Rektör Yardımcısı Aydoğdu da, kalite alanında yaptıkları çalışmalardan bahsederek, Öğrenci Dekanlığı ile Araştırma Dekanlığı hakkında bilgiler verdi. Kalite ve akreditasyon çalışmalarının önemine vurgu yaparak başlayan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise, “Yosunlu taş yerini sever, yerinden oynamak istemez. Kalite ve akreditasyon çalışmaları, yosunlu taşı yerinden oynatır. Kendisinin karşısında duranları, direnenleri sarsar, dirençlerini kırar. Onları zamanla belli bir düzene ve sisteme kavuşturur. Kalite ve akreditasyon, bu bakımdan son derece önem arz eder. 

 

Bu yüzden göreve başladıktan sonra kalite merkezini kurduk ve bu merkez üzerinden pek çok şeyi değiştirdik, değiştirmeye de devam ediyoruz. Şu an itibariyle üniversitemizde 42 akredite olmuş birim var. Üniversitemizi gönüllü olarak YÖKAK sürecine tabi tuttuk ve akredite ettirdik. Kısaca kalite ve akreditasyon önemli bir süreç ve biz bu süreci son derece önemsiyoruz. Dekanım Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, ekibiyle birlikte fakültede kalite ve akreditasyon sürecini başlattı, kısa sürede yedi bölümü akredite ettirdi. Fakültede saygı, sevgi ve birlikte çalışma ortamı oluşturdu” dedi. 

“BİRÇOK ALANDA MARKA”

Trakya Üniversitesi’nin bilimsel dergicilik, müzecilik, Balkanlar ve buna benzer daha birçok alanda bir marka olduğunu ve bu alanlarda çok önemli faaliyetler yaptığını ifade eden Tabakoğlu, öğretim elemanlarından daha çok yayın yapmalarını, yanı sıra tarih, edebiyat ve bilhassa müstesna bir şehir olan Edirne üzerine kitap hacminde çalışmalar beklediklerini söyledi.

Haber / Mehmet Burak TEKEŞ

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *