[ad_1]

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı (TTSO) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, ihracat rakamlarını değerlendirdi. 

 

“İHRACATTA REKOR KIRDI”

 

2024’ün ilk haftasında gurur duyacakları bir tablonun ortaya çıkmasının bizleri oldukça mutlu ettiğini ifade eden Günay, “Türkiye, 100. yılında 255,8 milyar dolarlık ihracatla rekor kırmıştır. Tekirdağ olarak 12,5 milyar dolarlık ihracatla 5’inci sırada yer alarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyoruz. Bütün ihracatçı şirketlerimiz yurt dışı pazarlarda daha güçlü yer alabilmek için büyük emek harcıyor” dedi. 

 

“İHRACAT, KALKINMADA ÖNEMLİ BİR FAKTÖR”

 

İhracatın kalkınmada önemli bir faktör olduğunu dile getiren Günay, “Şehirlerin ve bölgelerin rekabet ettiği günümüzde Tekirdağ’ın üretim gücü ile de rekabette öne çıkan iller arasında yer alıyor olmasından ne kadar gurur duysak azdır. Mevcut pazarlarla yetinmeyen firmalarımız alternatif pazarlar bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bizler de bu konuda TTSO olarak dış ticaret istihbarat merkezimiz ve ihracat destek ofisimiz ile firmalarımıza destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

 

TEKİRDAĞ’IN ÜRETİM GÜCÜNE KATKIDA BULUNAN FİRMALARA TEŞEKKÜR ETTİ

 

En çok ihracat yapılan ülkeler ve en çok ihraç edilen ürünlerle ilgili de bilgi veren Günay, ihracatta değer bazında artışta öne çıkan ilk üç ülkenin yüzde 63,4 ile Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 16,9 ile Rusya Federasyonu ve yüzde 150,4 oranında artışla Suudi Arabistan olduğunu dile getirerek “2023’ün son ayında ise Tekirdağ’dan en çok: Almanya, ABD, Fransa, İtalya, Bulgaristan, Rusya Federasyonu ve Birleşik Krallık’a ihracat yapılmıştır. İhracat ürünlerinin başında: Demir ve demir dışı metaller, kimyevi maddeler ve mamulleri, elektrik ve elektronik, hazır giyim ve konfeksiyon, tekstil ve hammaddeleri, makine ve aksamları ile otomotiv endüstrisi gelmektedir” dedi.  2023 yılında Tekirdağ’ın üretim gücüne katkıda bulunan firmalara ve emeği geçenlere teşekkür eden Günay, 2024 yılında da mevcut başarılarının artarak devam etmesini temenni etti. 

 

Haber / Baştuğ Alperen KARDEŞ

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *