[ad_1]

Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksekokulu ile Uzunköprü Meslek Yüksekokulu öğrenci ve personelini deprem ve afet durumlarında yapılması gerekenler konusunda bilgilendirmek amacıyla AFAD eğitmenleri tarafından afet farkındalık eğitimi verilirken, ardından da deprem tatbikatı yapıldı. 

 

 

 

 

Düzenlenen deprem tatbikatları öncesinde AFAD eğitmenleri tarafından gerçekleştirilen afet farkındalık eğitimine okulların yöneticileri, akademisyenler, idari personel, öğrenciler ve bölgedeki sivil toplum kuruluşları katıldı. Eğitim ve tatbikata AFAD, UMKE, İtfaiye ve Meslek Yüksekokullarında görevli acil durum ekipleri de katıldı.

 

DEPREM SIRASINDA YAPILMASI GEREKENLER ANLATILDI

 

Eğitim kapsamında öğrenciler ile akademik ve idari personel, deprem öncesi ve sonrası ile deprem sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirildi. Kurulan Acil Durum Ekipleri ve görevleri, acil çıkışlar, yangın ekipmanları, toplanma yerleri ve tahliye planları ile benzeri konularda bilgilerin verildiği eğitimlerin sonunda okullarda, öğrenci ve personelin eş zamanlı katıldığı deprem tatbikatları düzenlendi.

 

ÇÖK – KAPAN – TUTUN

 

Daha sonra ise çalan alarm ve yangın ihbarıyla Havsa Meslek Yüksekokulu ile Uzunköprü Meslek Yüksekokulu’nda tatbikat başladı. Siren seslerinin çalmaya başlamasıyla birlikte akademisyenler, idari personel ve öğrenciler deprem anında güvenli alanlarda çök – kapan – tutun pozisyonu alarak sarsıntının geçmesini bekledi. Sarsıntının ardından tahliye kurallarına uyarak binayı boşaltan öğrenci ve personel, daha önce belirlenen Acil Durum Toplanma Alanı’nda bir araya geldi. Senaryo gereği tahliye sırasında yaşanan sorunlar ilgili ekipler tarafından çözüldü. 

 

Haber / Erdal AYDIN

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *