[ad_1]

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, üreticilere her zaman destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından uygulamaya konulan Arı Keki Desteği Projesi kapsamında Saray’da arı yetiştiricilerine arı keki dağıtımı yapıldı.

“980 ARI YETİŞTİRİCİMİZ DESTEKLENDİ”

Törende konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Fatih Bakanoğulları, projenin kapsamı ve Saray’da gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili bilgi vererek “Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı 2015-2020 yılları arasında “Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi” uygulamış ve proje kapsamında 22 bin 293 adet kovan dağıtımı ile 980 arı yetiştiricimiz desteklenmiştir. Burada desteklenen üreticiler, arıcılığa yeni başlayan ya da işletme olmak için desteklenen üreticilerdir” dedi. 

 

16 BİN 20 KİLOGRAM ARI KEKİ DAĞITIMI YAPILDI

Geçen yıl uygulamaya başlanan Arı Keki Desteği Projesi kapsamında Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği ve Malkara-Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliğine üye olan 508 üreticiye 91 bin 440 kilogram arı keki dağıtımı gerçekleştirildiğini dile getiren Fatih Bakanoğulları, “Bu yıl ise proje kapsamında İl genelinde 611 kişiye 109 bin 980 kilogram arı keki dağıtımı yapılacak. Malkara’da gerçekleştirilen programda Malkara Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliği ve Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliğine üye 117 kişiye 21 bin 60 kilogram arı keki dağıtımı yapıldı” bilgisini verdi. 

TEŞEKKÜR ETTİ

Törende konuşan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş de arı üreticilerine destek konusunda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmaların önemine değindi ve projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Başkan Albayrak olmak üzere Tarımsal Hizmetler Dairesi ekibine teşekkür etti.

ARI YETİŞTİRİCİLERİ DE OLUMSUZ ETKİLENDİ

Arı keki desteği ile ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da üreticilere her zaman destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi. Ülkemizde artan maliyetlerden arı yetiştiricilerinin de olumsuz etkilendiğini kaydeden Albayrak, “Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projemiz kapsamında 2015-2020 yılları arasında 22 bin 293 adet çift katlı arı kovanı bin 148 arı yetiştiricisine dağıtılmıştır. Arı Keki Desteği Projemiz kapsamında 2023 yılında 508 üreticimize 91 bin 440 kilogram arı keki dağıtımı gerçekleşmiştir. Yılsonuna kadar proje kapsamında il genelinde 611 kişiye 109 bin 980 kilogram arı keki dağıtımı yapılmış olacak” dedi. 

“ARI KEKİ DAĞITIMIMIZ DEVAM EDİYOR”

Saray’da gerçekleştirilen programda Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliğine üye 89 kişiye 16 bin 20 kilogram arı keki dağıtımının yapıldığını dile  getiren Albayrak, “İlimizde arı yetiştiricilerine katkıda bulunmak üzere, arı yetiştiriciliği yapanlara arı keki temini konusunda destek verilmesi için Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği, Malkara ve Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliği ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde arı keki dağıtımlarımız devam etmektedir. Projemizin tüm arı yetiştiricilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. 

“TARIMSAL ÜRETİMDE VERİMLİLİK ARTIŞINA KATKI SAĞLAYACAK”

Arıcılık konusunda uygulamaya koydukları projelerin, arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesine, üreticilere ek gelir imkânı elde edebilmelerine ve polinasyon yoluyla tarımsal üretimde verimlilik artışına katkı sağlayacağını ifade eden Albayrak, “Tarım ve hayvancılığa artı değer kazandırmak ve üreticilerimizin zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Haber / Baştuğ Alperen KARDEŞ

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *