[ad_1]

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi desteğiyle Trakya Üniversitesi (TÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “Trakya Kariyer Fuarı” başladı. Balkan Kongre Merkezi’nde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi paydaşlığında gerçekleştirilen fuarın açılış programında saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Rektör Yardımcısı, Şef Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer yönetimindeki senfoni konserinin ardından Trakya Üniversitesi tanıtım filmi izlendi.

 

 

 

 

MESLEĞE ATILMALARINDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR

 

Fuarın açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Türkiye’nin güçlü imkanlara sahip bir ülke olduğunu ve sorunlara akılcı çözümler getirerek sürdürülebilir sistemler kurabildiğini belirterek, “İnsan Kaynakları Ofisi kamu ve özel sektörün birçok sorununa çözüm üretmesinin yanı sıra öğrencilerin eğitim sonrası mesleğe atılmalarında önemli çalışmalar yapıyor” dedi. 

 

 

207 ÜNİVERSİTEDE KARİYER MERKEZLERİ KURULDU

 

Türkiye’deki 207 üniversitede kariyer merkezleri kurulduğunu kaydeden Atay, “Bu merkezlere öğrencilerin kaydoldukları, uluslararası ölçekte çalışan ‘Yetenek Kapısı’ platformu sunuldu. Yetenek Kapısı, 5 yılda dünyanın bu alandaki en etkili ikinci platformu haline geldi. 100’ün üzerinde ülkeden 2 bin 500’ün üzerinde üniversiteden öğrenciler gelip bu sisteme kaydolmuş” diye konuştu. 

 

“GENÇLERDEKİ İŞSİZLİK ORANINDA YÜZDE 10 DÜŞÜŞ OLDU”

 

Platformun öğrencilere iş ve staj imkanı sağladığını öğrencileri firmalarla buluşturduğunu dile getiren Atay, “Kurulduğumuz günden bu yana başarılı çalışmalar yaptık. 5 yılda, üniversiteli kesimin içinde 20-24 yaş grubunda istihdamda çok ciddi bir katkımız olduğuna bilimsel yöntemlerle ulaştık. Tamamını birlikte düşündüğümüzde 169 bin gencin iş edinmesine aracılık ettiğimiz verisine ulaştık. Bu bizim için iftihar edilecek bir şey. Ülkemiz için de öyle. Ülkemiz bu coğrafyada en çok üretme kapasitesine sahip olan ülkedir. Gençlerimiz idealist ve çalışkan, geriye arz ve talebi buluşturmak kalıyordu. Bu yıl, 20-24 yaş arası gençlerdeki işsizlik oranında yüzde 10 düşüş oldu. 169 bin üniversite öğrencisinin fazladan istihdamına katkı vermiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi. 

 

 

“40 BİNE YAKIN ÖĞRENCİMİZ BU FİRMALARLA BULUŞACAK”

 

Edirne Valisi Yunus Sezer ise büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Türkiye’nin başta savunma sanayiisi olmak üzere pek çok alanda atılım yaptığını dile getiren Vali Sezer, “Bu firmalarımızın ortak bir sorunu var. Üniversitelerden mezun olan öğrencilerimizle buluşma imkanına sahip değillerdi. Bu organizasyon iki talebi bir araya getirdi. Bu işten hem öğrencilerimiz hem firmalarımız memnun olacaklar. 300’e yakın firmamız var, 40 bine yakın öğrencimiz bu firmalarla buluşacak” dedi. 

 

 

STANTLARI GEZDİLER

 

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da öğrencilere büyük katkı sağlayacak bir fuar düzenlendiğini ifade etti. Konuşmaların ardından fuara destek veren kurum ve kuruluşların temsilcilerine plaket takdim edildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri stantları gezdi.

 

 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *