[ad_1]

Türk Hava Kurumu Edirne Şube Başkanı Av. Coşkun Molla ve yönetimi, Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 93. yılında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. 

 

“TÜRK HAVA KURUMU’NUN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

 

Av. Coşkun Molla, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a 1926 yılında Edirne semalarında uçan ‘Edirne-1’ isimli uçağının maketini hediye ederken, bu maketin kendisi için çok önemli ve değerli olduğunu belirten Gürkan, “Türk Hava Kurumu, 1925 yılında Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulur. 1926 yılında ise Türkiye, genelinde ülkeye savaş uçağı alınması için bir kampanya başlatılır. Edirne bu kampanyaya büyük bir duyarlılık gösterir, Edirneliler bir değil iki uçak parası toplarlar. Her şart ve durumda ülkesinin bağımsızlığını ve özgürlüğünü savunan, Cumhuriyetin değerlerine kalpten bağlı Edirneliler, 2 savaş uçağı alarak, bu ülkeye bağlılığını ve sevgisini bir kez daha gösterir.   Junkers A20 tipi bu iki uçaktan birine Edirne-1, diğerine ise Edirne-2 ismi verilir. Edirne semalarında dolaşan Edirne-1 isimli uçağın maketini bana armağan eden Av. Coşkun Molla’ya sonsuz teşekkürler. “İstikbal göklerdedir!” diyen Ata’mızın mirası Türk Hava Kurumu’muzun her zaman yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. 

 

 

 

 

“EDİRNELİLER ÇOK BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR”

 

THK Edirne Şube Başkanı Av. Coşkun molla da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ve Edirne Belediyesi’nin Türk Hava Kurumu’nun her zaman yanında olduğunu belirterek, “Türk Hava Kurumu, Atatürk’ün emriyle kurulan çok önemli, köklü bir kurum. 1926 yılında başlatılan kampanyaya Edirneliler çok büyük bir ilgi gösteriyor. Toplanan parayla ilk olarak,  Junkers A20 tipi bombardıman uçağı alınıyor ve Edirne-1 ismi veriliyor. Daha sonra da ikinci uçak alınıyor ona da Edirne-2 ismi veriliyor” dedi.

 

TEŞEKKÜR ETTİ

 

Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 93. yıl dönümünde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret ederek, kendisine böylesine anlamlı bir hediye takdim etmek istediklerini belirten Av. Coşkun Molla, “Edirne, her zaman ülkesinin değerlerine sahip çıkan bir kent olmuştur. Türk Hava Kurumu da Atatürk’ün emriyle kurulan Cumhuriyetimizin kurumlarındandır. Türk Hava Kurumu’na her zaman destek olan, sahip çıkan Edirne halkına, Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a ve tüm belediye çalışanlarına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Başkanımız Recep Gürkan ve Edirne Belediyesi “Geçmişe Saygı, Geleceğe Güven İle Cumhuriyetin 100. Yılında Gökyüzünden Edirne” isimli sergimizde de bize büyük destek olmuştu” diyerek Recep Gürkan’a teşekkür etti. 

 

Haber / İrem BANÇO

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *