[ad_1]

TESKİ olarak Tekirdağ’da dev yatırımları hayata geçirdiklerini dile getiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TESKİ olarak bir yandan önemli altyapı yatırımlarını hayata geçirirken diğer taraftan da vatandaşlara en sağlıklı suyu en az maliyetle ulaştırma gayreti içerisinde olduklarını ifade etti. 

 

Tekirdağ’ın suyun elde edilmesi anlamında doğal şartlar bakımından çok da şanslı olmadığını söyleyen Albayrak, “İlimizin su ihtiyacının yüzde 85’i yer altı su kaynaklarından sağlanmaktadır. Enerji ve malzeme giderlerinin ülkemizdeki yüksek enflasyona paralel olarak hızla artması nedeni ile su maliyetleri de hızla artmaktadır” dedi. 

 

“2023 YILINDA HERHANGİ BİR ZAM VE GÜNCELLEME YAPMADIK”

 

Artan enerji maliyetlerini vatandaşlara yansıtmamak adına modernize ve tasarruf çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyleyen Albayrak, “Bu anlamda önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 2023 yılında birçok büyükşehir belediyesi ve su ve kanalizasyon idaresi, artan maliyetler karşısında su fiyatlarını güncellerken biz TESKİ olarak 2023 yılında herhangi bir zam ve güncelleme yapmadık. Halkımızın sağlığı bizim için önemlidir. Suyumuzun kalitesi ve güvencesi bir numaralı önceliğimizdir” diye konuştu. 

 

“PROJE VE ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

 

Güvenli ve kaliteli suyu da vatandaşlara olabilecek en uygun fiyatlarla ulaştırma gayretinde olduklarını söyleyen Albayrak, “TESKİ olarak bundan sonra da vatandaşlarımızın memnuniyeti adına aynı azim ve kararlılıkla çalışmaya, artan maliyetlere direnerek vatandaşlarımızı ekonomik olarak zorlanmasına izin vermeden en kaliteli hizmeti, en sağlıklı suyu, en az maliyetle ulaştırma gayreti ile proje ve çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“SIRALAMADA GERİLİYOR”

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada da TESKİ’nin, enerji maliyetlerini artıran mevcut verimsiz pompa sistemlerini son teknolojik imkânlarla modernize ettiği ifade edilerek, “Modernize edilen yeni sistemle birlikte terfiden iletilen bir metreküp suyun enerji tüketimi yüzde 30 civarında düşürülmektedir. Ayrıca modernize edilen sistemde arıza olma olasılığı da sıfıra indirilerek meydana gelecek herhangi bir arızanın da önüne geçilmektedir. Modernize çalışmaları ile yükselen enerji maliyetleri abonelere yansıtılmamaktadır. Bu çalışmaların sonucu olarak da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 30 büyükşehir belediyesi arasında su ücreti konusunda her geçen gün sıralamada geriliyor. Güncel su fiyatları listesinde hâlihazırda 16. sırada bulunan Kayseri ile aradaki fark 1 TL, 20. sırada bulunan Şanlıurfa ile aradaki fark ise 2,77 TL’dir” denildi. 

 

“GÜNLÜK KADEME HAKKI HESAPLAMASI YAPILIYOR”

 

TESKİ tarafından ayrıca, abonenin ekonomik yönden mağdur olmaması için fatura oluşturulması aşamasında günlük kademe hakkı hesaplamasının yapıldığını ifade edilerek, “Örneğin çeşitli sebeplerle 60 gün okunmayan bir abone için normal şartlarda 12 metreküp olan 1. Kademe kullanım hakkı 24 metreküp olarak güncellenerek tüketim hesaplanmaktadır. Sistem otomatik olarak kullanım miktarını okuma gün sayısı ile oranlar ve öyle ücretlendirir. Söz konusu kademe uygulaması sadece Tekirdağ’da değil 30 Büyükşehir Belediyesinde de aynı şekilde yasal bir zorunluluk olarak uygulanmaktadır. Öte yandan, ilimizin su ihtiyacının yaklaşık 85’i yer altı su kaynaklarından sağlanmaktadır. Enerji ve malzeme giderlerinin ülkemizde hızla artması nedeni ile su maliyetleri de hızla artmaktadır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi TESKİ Genel Kurulunda su tarifesi, su maliyet hesabına göre meclis tarafından belirlenmektedir. Birçok Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi artan maliyetler karşısında yeni tarifelerini belirlerken 2023 yılında gerçekleştirilen TESKİ Olağan Genel Kurulunda içme suyu ile ilgili yeni bir zam kararı alınmamıştır” denildi. Su fiyatının 21,55 TL olduğu Tekirdağ’ın 30 büyükşehir arasında güncel su fiyatları listesinde 12’nci sırada yer aldığı belirtildi. 

 

Haber / Buse AKIN

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *