[ad_1]

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu Arı Keki Desteği Projesi kapsamında Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği ve Malkara-Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliğine üye olan 508 üreticiye 91 bin 440 kilogram arı keki dağıtımı gerçekleştirildi.

 

ÜRETİCİLER DESTEKLENİYOR 

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından uygulamaya konulan Arı Keki Desteği Projesi kapsamında Muratlı’da Arı Yetiştiricilerine arı keki dağıtımı yapıldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı 2015-2020 yılları arasında Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi uyguladı ve proje kapsamında 22 bin 293 adet kovan dağımı ile 980 arı yetiştirici desteklendi. Geçen yıl uygulamaya başlanan Arı Keki Desteği Projesi kapsamında Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği ve Malkara-Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliğine üye olan 508 üreticiye 91.440 kilogram arı keki dağıtımı yapıldı. 

 

 

 

 

“GÜÇLÜ KOLONİ OLUŞTURMALARINI ENGELLİYOR” 

 

Bu yıl ise proje kapsamında il genelinde 611 kişiye 109 bin 980 kilogram arı keki dağıtımı yapılacağını kaydeden yetkililer, “Kış aylarında arıların yeteri kadar beslenememesi güçlü koloni oluşturmasını engellemekte, güçlü koloni ile bal sezonuna giremeyen arıcılar da olması gereken miktarda bal üretimi yapamamaktadır. Bu yüzden arı yetiştiricilerinin arı yemini kullanması gerekmektedir” dedi. 

 

 

 

 

“ARI YETİŞTİRİCİLERİNİ DE ETKİLEDİ” 

 

Üretim maliyetlerinin katlanarak arttığı bir dönemde üreticilere destek olmaya devam ettiklerini belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Ülkemizdeki dolar kurunun ve enflasyonun yükselmesine paralel olarak artan maliyetler sonucunda, oluşan sıkıntılar arı yetiştiricilerimizi de etkilemiştir. Arıcıların bal üretimi yapılmayan belirli dönemlerde, kovanlarına ilave yem vermeleri gerekmektedir. Bu nedenle kullanılması kaçınılmaz olan arı keklerini arıcılık işletmelerimize destek olarak dağıtıyoruz. Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projemiz kapsamında 2015-2020 yılları arasında 22.293 adet çift katlı arı kovanı 1.148 arı yetiştiricisine dağıtılmıştır” dedi.

 

“BUNDAN SONRA DA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ” 

 

Arı Keki Desteği Projemiz kapsamında 2023 yılında 508 üreticiye 91.440 kg arı keki dağıtımı gerçekleştiğini kaydeden Başkan Albayrak, “Yılsonuna kadar proje kapsamında İl genelinde 611 kişiye 109.980 kg arı keki dağıtımı yapılmış olacak. Muratlı’da gerçekleştirilen programda Muratlı Bal Üreticileri Birliği ve Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliğine üye 79 kişiye 14.220 kg arı keki dağıtımı yapıldı. İlimizde arı yetiştiricilerine katkıda bulunmak üzere, arı yetiştiriciliği yapanlara arı keki temini konusunda destek verilmesi için Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği, Malkara ve Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliği ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde arı keki dağıtımlarımız devam etmektedir. Projemizin tüm arı yetiştiricilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Arıcılık konusunda uygulamaya koyduğumuz projeler, arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesine, üreticilerimizin ek gelir imkânı elde edebilmelerine ve polinasyon yoluyla tarımsal üretimde verimlilik artışına katkı sağlayacaktır. Tarım ve hayvancılığa artı değer kazandırmak ve üreticilerimizin zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Haber / İrem BANÇO 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *