[ad_1]

Edirne’de kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişiler tarafından WhatsApp gruplarında, Edirne Belediyesi’nin içme suyu şebekesine ilaç karıştırıldığına dair mesajlar yayınlanması üzerine açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “İnsan sağlığı üzerinden siyaset olmaz. Su üzerinden siyaset olmaz. Bunun kadar ahlaksız bir davranış olamaz. Bu bir ahlaksızlıktır” dedi.

 

Başkan Recep Gürkan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu mesajların gerçeği yansıtmadığını belirtirken, konuyla ilgili de Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti. 

 

 

 

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTUK”

 

Gürkan, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bildiğiniz gibi 1 hafta önce Kırklareli Kayalıköy’den su aldığımız barajdan bir video paylaşmıştım. Oradaki su alma yapımızı, platformdaki ana su borularımıza birilerinin zarar verdiğinden bahsetmiştik. Ve ardından o tesisi yapan mühendisleri getirdiğimizde de, o mühendisler de aynı şeyleri paylaşmışlardı bizlerle. Ve bununla ilgili de Kırklareli Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştuk. Ardından Gürcistan’dan gelen dalgıçlar çalıştılar, dibe batmış ana su borularımızı özel yöntemlerle çıkardılar. Ve dün 17:30 itibariyle şehre tekrar temiz su vermeye başladık. Dün geceden beride hem depolarımız hem de şebekelerimiz doldu. Bugün birkaç nokta dışında hemen hemen Edirne’nin her noktasına su verildi. Ve bu bağlanma bir problemimiz kalmadı. Ben bu açıklamayı yaptığımda bazı siyasiler, siyasetçi olmaya çalışanlar bunun doğru olmadığını, benim yanlış bilgi verdiğimi, su üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini ki bunu ben de söylemiştim. İfade eden açıklama yaptılar, video yayınladılar”

 

“SU ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAK AHLAKSIZLIKTIR”

 

Gürkan, “İnsan sağlığı üzerinden siyaset olmaz. Su üzerinden siyaset olmaz. Bunun kadar ahlaksız bir davranış olamaz. Bu bir ahlaksızlıktır su üzerinden siyaset yapmak. O anlamda ya da bu anlamda. Bugün sularımız normale döndü, biz tam bununla ilgili açıklama yapmaya hazırlanırken tekrar Edirne’deki sitelerden ya bize WhatsApp gruplarından smslerle bir mesaj geliyor. Bu nedir? Demeye başladılar. Bunu incelemeye başladığımızda da gelen mesajı okuduğumuzda, düşüncemizin ne kadar doğru olduğunu, Edirne’de su üzerinden siyasete şekil vermeye çalışanların olduğuna bir kez daha emin olduk. Ve ardından yaptıklarımı şimdi sizlere anlatıyorum. Edirne’deki birçok sitenin ortak mesaj sistemine, ortak WhatsApp gruplarına, vatandaşların smslerine gelen mesajları sizlere aynen okuyorum; ‘Herkese merhabalar, az önce fakülteden bir doçent arkadaşım geldi. Belediye’nin şehir şebekesine suyun berrak olması için ilaç atılmış, rektör söylemiş. 10 kadar suyu yemek, çay vs. kullanmayı abi, dedi. Duş alabilirsin, dedi. Arıtıcı da olmaz, dedi. Bu bilgiyi sizlerle aynen paylaşıyorum’ Gruplarda paylaşılan mesaj bu. Tabii bu mesajı kim yazdı, kim paylaştırıyor, kim dağıtıyor bizim bulmamız mümkün değil. Bu mesajı okuduğumda Sayın Rektörü aradım. Dedim ki, böyle bir mesaj atılıyor. Kesinlikle haberim de bilgim de yok dedi. Ben de öyle tahmin ettim, zaten. Sayın Rektörün de ismi kullanılarak bir algı operasyonu tekrar. Sular düzeldi ya şimdi nasıl tekrar yeni bir algı yaratacaklar arkadaşlar, işte bu şekilde. Bu bir ahlaksızlıktır. Bunu kim yapıyorsa, şerefsizdir, namussuzdur” dedi. 

 

“ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR”

 

Ardından Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na bu mesajı yazanlar, yayanlar ve atanlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını dile getiren Gürkan, “Ve bununla ilgilide halkımızın yanlış bilgilendirmeye maruz kalmaması için, dezenformasyona maruz kalmaması için, doğru bilgi sahibi olması için hepinizin SMS’lerine gelmiş olan bu bilginin doğru olmadığını, böyle bir şeyin asla olamayacağını, eğer bir kirli su olsa, İnsani Amaçlı Sular Yönetmeliği’ne aykırı bir su olsa, biz zaten bunun şebekeye vermemiz mümkün olmadığını anlatan bir SMS mesajı paylaştık. Bana bir hafta önceki açıklamam nedeniyle ‘Başkanım, sen de elinde delil olmadan, elinde belge olmadan sabotaj suçlaması yapıyorsun’ diyenler. Şimdi ne diyecekler? Hadi sabotaj suçlamasını ben yaptım. Bu mesajı kim attı o zaman, bu mesajın anlamı nedir? Değerli vatandaşlarım, elbette mağdur oldunuz, mağdur olduk. Bunun için üzgünüz. Ama biliniz ki Edirne’de birileri, bazı ahlaksızlar, bazı namussuzlar su üzerinden siyaset mühendisliği yapıp algı oluşturmaya çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi. 

 

Haber / Şaban KARDEŞ

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *