[ad_1]

Açılış ve yoklama ile başlayan toplantıda ilk olarak İmar Komisyonu raporları görüşüldü.  Atatürk Mahallesi 2004 ve 1616 numaralı adalar arasında kalan yolun imar planında değişiklik yapılarak tekrar düzenlenmesi ve iki imar adasındaki parseller için yeniden parselasyon yapılmasını içeren konunun daha ayrıntılı incelenebilmesi için komisyon çalışmalarının devam etmesi oy birliğiyle karara bağlandı. 

 

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

 

Atatürk ve Cumhuriyet Mahallelerinin belirli bir kısmını kapsayan ve Kapaklı 1/1000 Ölçekli İlave Revizyon Uygulama İmar Planı dahilinde yaklaşık 544 hektar alan için İlave Plan Notu Eklenmesi ve 3.24. Plan Notunda değişiklik yapılmasına dair hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliğiyle ilgili komisyon kararı mecliste de oy birliğiyle kabul edildi. 

 

 

 

 

İSİMSİZ SOKAKLARA İSİM VERİLMESİ KONUSU GÖRÜŞÜLDÜ

 

Fatih Mahallesi 711 ada 4 parsel çevresinde yer alan isimsiz sokaklara isim verilmesini içeren konuyla ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edilirken, Bahçeağıl Mahalle muhtarı Kenan Çelik tarafından sunulan dilekçe ile mahalle sakinlerinden genç yaşta hayatını kaybeden Özlem İbidan Yılmaz’ın isminin mahalleye yeni yapılan park alanına verilmesiyle ilgili konunun daha ayrıntılı incelenebilmesi için komisyon çalışmalarının devam etmesi karara bağlandı. 

 

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU RAPORLARI GÖRÜŞÜLDÜ

 

Karaağaç, Fatih, Mimar Sinan ve Kazım Karabekir Mahallelerini kapsayan yaklaşık 262 hektar alan için hazırlanan 1/1000 Ölçekli Karaağaç Köy İçi ve Karaağaç Köy İçi İlave Uygulama İmar Planı Revizyonuyla ilgili komisyon kararı oy birliğiyle kabul edilirken, İmar Komisyon raporlarının görüşülerek karara bağlanmasının ardından Plan ve Bütçe Komisyonu raporları görüşüldü. 

 

HİSSE SATIŞI KABUL EDİLDİ

 

Karaağaç Mahallesi 326 ada 15 nolu parselde bulunan 25,03 metrekarelik belediye hissesinin satışının yapılmasını içeren komisyon raporu oy birliğiyle kabul edilirken, Bahçelievler Mahallesi 2220 ada 1 parsel 81 metrekare taşınmazın 476 bin 219,25 TL bedel üzerinden 4650 Sayılı Kamulaştırma Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 17. Maddesine göre Türkiye Elektrik İletişim A.Ş Genel Müdürlüğüne devrinin yapılmasıyla ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar da oy birliğiyle kabul edildi. Ödenek Aktarımı ile ilgili komisyon raporunun oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından toplantı sona erdi. Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, alınan kararların hayırlı olmasını temenni etti. 

 

“SEVABIYLA GÜNAHIYLA BİRÇOK KARARA İMZA ATTIK”

 

Büyükşehir Belediyesi’nin Kapaklı’da 2 önemli açılışının olduğunu dile getiren Çetin, “En son Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bütçe ile ilgili söz aldım ve Kapaklı’ya yine ayrımcılık yapıldığını ifade ettim. Kadir Başkan bana bir liste vermişti. O listeyi incelediğimde de kendisine tespitlerimi aktardım. Bugün de iki açılışta Kapaklı’ya toplamda yapılmış olan 370 milyon liralık bir yatırım olduğunu ifade etti. Yeni yapılanlarla beraber 400 milyon lirayı bulacağını söyledi. Ben yapılan her şey için teşekkür ediyorum kendisine. Ama bazen büyükşehirde ‘biz nüfusa göre yatırımı planlıyoruz’ diyor. Süleymanpaşa, Çorlu, Çerkezköy, eski ilçeler, bunların birçok ihtiyaçları çok önceden karşılanmış. Biz yeni ilçeyiz. Dolayısıyla bize bu anlamda aynı muameleyi yapmayın diye ben defalarca söyledim kendisine. Çok eleştiri yapmak istemiyorum. Zaten seçim atmosferine giriyoruz. 5 yılımızı doldurduk. Burada sevabıyla günahıyla birçok karara imza attık hep birlikte. Kapaklı’yı bir yerden bir yere götürebildiysek ne mutlu bize” dedi. 

 

“25 OKUL TAMAMLANMIŞ OLACAK”

 

Belediyelerin bütçelerinin kısıtlı olduğunu söyleyen Çetin, “Biz şu anda gelen gelirle maaşlarımızı ödeyemeyecek noktadayız. Dolayısıyla kaynak yaratmamız lazım. Bir taraftan kaynak yaratıp maaşları ödeyeceğiz, genel giderlerimizi karşılayacağız, bir de Kapaklı’nın beklediği, arzuladığı hizmetleri yapacağız. Bu nasıl olacak? Biz tabi ki devletten kapı aşındırarak gittik, uğraştık. Sadece bir tanesini söyleyeceğim, 5 yıl içerisinde eğitim konusunda yapılan yatırımlar 900 milyon liradan fazla. 18 tane okul yapıldı. 4 tane daha okul ihale edildi. Gelecek yıl hazirana kadar 25 okul tamamlanmış olacak. Tekirdağ genelinde en yüksek okul yatırımı alan ilçe olduk. Bunu, kendimizi ön plana çıkartmak için söylemiyorum. Değer katmak için mücadele ediyoruz, onu ifade etmeye çalışıyorum. Yıldızkent Köprüsü, Devlet Hastanemiz aynı şekilde. Emniyet binamız da yapılıyor. Biz de belediye olarak öncelikle altyapıyla çok uğraştık. Ben TESKİ’nin ilçemize yaptığı yatırımları her zaman teşekkürle karşıladım. Eskiden sürekli şikayet alıyorduk, sürekli bodrumları bu basıyordu, yollarımız dere gibi oluyordu. Son birkaç gündür ciddi yağışlar almamıza rağmen bizi çok rahatsız eden şikayetler almadık. Diğer ilçelerle mukayese ettiğimizde TESKİ’nin bize verdiği katkı önemli. İçme suyu çok acil bir konu. 900 milyonlara kadar çıkan bir arıtma tesisinin İller Bankası’ndan kredisini onaylatmaya çalışıyoruz. En azından ihaleye çıkabilecek bir krediyi alırsak yılbaşından sonra Büyükşehir, TESKİ olarak arıtma tesisini ihale edecek” diye konuştu. 

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *