[ad_1]

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1985 yılında Dünya Gönüllüler Günü olarak ilan edilen 5 Aralık, tüm dünyada olduğu gibi Süleymanpaşa’da da farkındalık oluşturacak etkinliklerle kutlandı.

TAMAMEN GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYALI 

Süleymanpaşa Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Aydoğdu Mahallesi Kadın ve Gençlik Merkezi, dezavantajlı kesim olarak kabul edilen Roman vatandaşlara, özellikle de kadın ve çocuklara yönelik meslek edindirme kursları, eğitim desteği, kültür ve sanat etkinlikleri düzenliyor. Merkezde ayrıca Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri, Roman çocuklar için tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak etüt çalışmaları ve ders desteği veriyorlar. 

 

TECRÜBE EDİNİYORLAR 

Hafta içi her gün okul sonrası merkeze gelen öğrenciler, gönüllü üniversiteliler eşliğinde ödevlerini yapıyor, ders tekrarları ve eksik kaldıkları konularda destek alıyor. Merkezde eğitim desteği alan öğrenciler, okul devamlılığı ve merkezdeki etkinliklere katılmaya teşvik edilerek eğitim gönüllüsü ağabey ve ablaları ile kaliteli vakit geçiriyorlar. 

 

Namık Kemal Üniversitesi ve Süleymanpaşa Belediyesi iş birliği ile yürütülen projede, gönüllü öğrenciler de hem eğitimcilik deneyimi kazanıyor hem toplumun farklı kesimleri ile bir araya gelerek hayat tecrübesi ediniyor hem de sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak gelecekteki iş hayatları için CV’lerini güçlendiriyorlar.

“GENLERİMİZDE VAR OLAN BİR YAPI”

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, “Gönüllülük kurumu binlerce yıldır bizim kültürümüzde, dolayısıyla genlerimizde var olan bir yapı. Bu yapıyı belediyemiz bünyesinde de değerlendiriyor ve eğitimde fırsat eşitsizliğinin önüne geçmek için gönüllü üniversite öğrencilerimizi, ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları ile buluşturarak derslerine destek olmalarına aracılık ediyoruz. 

 

Süleymanpaşa Belediyesi olarak sadece bir gün için değil, hizmet süremiz boyunca gönüllü eğitmenlerimizle, normalde bu eğitimlere ulaşması zor olan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ve çocuklarımıza ulaşma gayreti içindeyiz. Bu kapsamda, özellikle Aydoğdu Mahallesi’nde yaşayan çocuklarımızın eğitimde fırsat eşitliğine kavuşmaları için gönüllü öğretmenlerimizden destek alıyoruz. 

 

Bu vesileyle 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nü kutluyor, bu gönüllülük hareketinin dalga dalga yayılarak milletimizin kardeşlik ve birlik, beraberlik duygularını coşturacağına olan inancımı dile getirmek istiyorum” ifadelerini kullandı. 

Haber / Menşure KARDEŞ 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *