[ad_1]

İlçeye bağlı Büyünlü köyü kırsalında DSİ 11. Bölge Müdürlüğü tarafından inşa edilen 1 milyon 830 bin metreküp su tutma kapasiteli gölet sayesinde bölge çiftçisinin sulu tarım imkanına kavuşacağı, yapım çalışmalarında sona gelinen gölet kasım ve aralık yağışlarıyla dolmaya başlarken, üreticilerin 2024 tarım sezonunda sulama imkanlarından faydalanabileceği ifade edildi. 

 

TARIMDAN ELDE EDİLEN GELİR ARTTI”

 

Sulama imkanlarının genişlemesinin tarımsal üretime katkı sağladığını ifade eden Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, “Bölge üreticileri yeterli sulama kaynakları olmadığı için kuru tarım yapıyor. Büyüköğünlü Göleti ve benzer sulama projeleriyle tarımdan elde edilen gelir arttı. Sulama projelerinin hayata geçirilmesiyle olası kuraklık durumlarından daha az etkilenilecek” dedi. 

 

“YÜZDE 50’YE VARAN VERİM ARTIŞI SAĞLANACAK”

 

Bölgenin tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığını ifade eden Öztürk, “Bölgemiz tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Toprak yapısına bağlı olarak daha çok yem bitkilerinin ekimi yapılıyor. Mısır, yonca ve fiğ bitkisinin üretilmesi için çiftçilerimiz sulama yapacak. Bu sayede hayvancılığın maliyeti düşecek ve buna bağlı olarak hayvan varlığı artacak. Böylelikle üreticilerimiz para kazanacak ve bölgemizde son yıllarda yaşanan göçün duracağına inanıyorum. Sulama imkanları sayesinde çiftçinin yetiştirdiği yan ürünler, hayvancılıktaki maliyetinin yüzde 30’a yakın düşmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde ayçiçeğinde de sulama sayesinde yüzde 50’ye varan verim artışı sağlanacaktır” diye konuştu. 

 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *