[ad_1]

1968 yılında kurulan ve ilk mezunlarını 1971 yılında veren Keşan Lisesi’nin 55. kuruluş yıl dönümünü kutlandı. Keşan Lisesi bahçesinde önceki gün saat 14.00 sıralarında başlayan programa; AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, ünlü klarnet virtüözü Keşanlı Serkan Çağrı ile Keşan Lisesi’nde görev yapmış öğretmenler ve mezunlar katıldı.

“ANILARA YOLCULUĞA ÇIKILACAK”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan program, 55 yıl içinde vefat eden öğrenci ve öğretmenler için Kur’an-ı Kerim okunması ve açılış konuşmalarıyla sürdü. Programda konuşan Okul Müdürü Tezcan Kuşkonmaz, programa katılanlara teşekkür etti. 

Program konuşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu da kendisin de Keşan Lisesi mezunu olduğunu belirterek, “Çok mutlu ve çok gururluyum. Bugün hem Keşan’ımızın kurtuluşunun hem arkadaşlarımızla kucaklaşmanın günü. Eminim birbirimizi ve okulumuzu çok özledik. İyi ki geldiniz, iyi ki varsınız, iyi ki Keşan Lisesi var. 

Bugün hatıralarımız yeniden canlanacak. Anılara yolculuğa çıkılacak. Yüzümüze tebessüm, gönlümüze sıcaklık düşecek. Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf romanında dediği gibi: ‘İki insanın birbiriyle karşılaşması kadere, tanıştıktan sonra yan yana kalmaları ise onların gayretine bağlıdır’ 

Bu sebeple buluşmamızda emeği geçenlere, özellikle efsanelere çok teşekkür ediyorum. 1986 yılı mezunlarını gönülden tebrik ediyorum. Onlar 2019 yılında da temsili yoklama almış, fidanlar dikmişlerdi. O gün de beraberdik. Geçen günlerde hayırlarında beraberdik. Onlara minnettarım” dedi. 

“ÇOK ŞÜKÜR REFERANSIMIZ SAĞLAM”

Keşan Lisesi’nin hem Keşan’ın hem Edirne’nin hem de Trakya’nın bir markası olduğunu kaydeden Helvacıoğlu, “Bir lisenin referansı mezunlarıdır. Keşan’a damga vuran birçok kişi bu liseden mezun oldu. Çok şükür referansımız sağlamdır. Keşan’ı dışarıda anlatan fahri turizm elçilerimiz burada okumuşlardır. 

Kamu ve özel sektörde bu okulun sıralarından geçmiş nice değer vardır. Keşan Lisesi, Kentin de hafızasıdır. Mazisinde değerli halkımızın katkıları, içinde devletimizin desteği vardır. Keşan Lisemiz, vazgeçilmez gururumuzdur. Büyük övüncümüzdür. Eğitim deseniz, elde ettiği başarılar, kazandırdığı üniversiteler ortadadır. 

Spor deseniz, koşudan hentbola, voleyboldan futbola, darttan badmintona sadece ilçe değil, il ve Türkiye dereceleri vardır. Duyarlılık deseniz, çevreci gençleri, mazisine, cumhuriyetine, Atatürk’üne sahip çıkan öğrencileri ve mezunları vardır. Sanat deseniz, dünyaca ünlü klarnet virtüözümüz Serkan Çağrı gibi bir değer çıkarmıştır. 

Bu arada kendisinin heykelini, yani bir Keşan Lisesi mezununun heykelini, bugün şehrimize kazandırmış olmaktan da gurur, kendisini dinleyecek olmaktan da sevinç duyuyoruz” dedi.

KEŞAN LİSESİ CADDE KÜTÜPHANESİ DE HİZMETE AÇILDI 

 

Keşan Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde Keşan Lisesi Cadde Kütüphanesi’ni de hizmete açtıklarını ifade eden Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “O da hem lisemize hem şehrimize hayırlı olsun. Kitap katkısı sunan herkese, özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne de teşekkür ederiz. 

Keşan Belediyesi Sanat Merkezimiz bu güzelliğe katkı sunmak için hazır. Keşan Belediyesi Kent Müzesi tüm güzelliğiyle sizleri bekleyecek. Keşan Belediyemizin Tiyatro ve Konferans Salonu da akşam sizin için hazır. Son sözüm şudur. Bir araya gelmek başlangıçtır. Bir arada durabilmek ilerlemedir. Birlikte çalışmaksa başarıdır. Biz bu okulda bir araya geldik. 

Bugün bu vesileyle bir arada durabildik. Ama eminim birlikte çok işler yaparız. Ben çok güzel yerlerde olan arkadaşlarımız olduğunu biliyorum. Sizlerin daha güzel yerlerde, daha güzel işlerde olacağınıza ve çok iyi işlere imza atacağınıza tüm kalbimle inanıyorum birlikte rahmet vardır. 

Mezunlar bir araya geldiğinde eminim daha büyük kuvvet doğar. Heyecanımız bitmesin. Lisemizle ve birbirimizle bağımız daha güçlü şekilde sürsün. 55. yılımız kutlu olsun” dedi.

SİNEVİZYON GÖSTERİSİ İLE DEVAM ETTİ

 

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da 19 Kasım’ın aynı zamanda Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşu olduğunu hatırlatarak, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimizi şükranla yad ediyorum. Keşan Lisesi mezunlarımız ile bir aradayız” dedi. 

Mezun öğrencilerin Keşan Lisesi’ni anlattığı konuşmaların ardından Keşan Lisesi mezunu klarnet ustası Serkan Çağrı tarafından yapılan müzik dinletisi beğeni topladı. Keşan Lisesi’nde görev yapan emekli öğretmenlerin konuşmaları ile süren program, ‘Dünden Bugüne Anılarla Keşan Lisesi’ sinevizyon gösterisi ile devam etti. 

Daha sonra ise Keşan Belediyesi ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde hazırlanan Keşan Lisesi Cadde Kütüphanesi’nin açılışı yapılırken, mezun olan öğrenciler getirdikleri kitapları kitaplar kütüphaneye bağışladı. Program, Keşan Belediye Sanat Merkezi Trio Grubu Müzik Dinletisi ve yapılan ikramların ardından sona erdi.

Haber / Menşure KARDEŞ 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *