[ad_1]

 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Edirne Ofisi tarafından düzenlenen ‘YTB Trakya Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Akademisi’nde Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Uluslararası öğrenciler ile bir araya gelerek, ilk açılış dersini gerçekleştirdi.

Etkinliğin açılışında konuşan YTB Edirne Ofisi Koordinatörü Fatih Ot “Uluslararası öğrenci akademisi atölye programları, ülke tanıtım günleri, oryantasyon programları, şehir gezileri, kariyer planlamaları, iş dünyası buluşmaları mezun buluşmaları ve farklı etkinliklerle devam edecek” dedi. 

“HAYATA EN GÜZEL ŞEKİLDE HAZIRLANACAKSINIZ”

Öğrencilerle yüz yüze sohbet etme ve tanışma fırsatı olduğu için bu tarz etkinlikleri çok önemsediğini belirten Trakya üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da Edirne’nin tarihi hakkında bilgi verdi. Esasen mekanların, yerlerin bir dilinin olduğunu söyleyen Tabakoğlu, “Etrafıma baktığımda Saatli Medrese, Peykler Medresesi ve Üç Şerefeli Camii’yi görüyorum. 

Bu medreselerden bir tanesi Fatih’in okuduğu medrese, bir tanesi de Fatih’in yaptırdığı medrese. Şu Üç Şerefeli Camii’nden kimler geldi geçti. O insanlar muhteşem bir tarih yazdılar. İşte Edirne bunları bize anlatıyor. Bu anlamda çok şanslısınız. Çok köklü bir tarihin devamı olan Trakya Üniversitesi’nde eğitim alacaksınız. 

1361’de Osmanlı’nın Edirne’yi fethi ile yapılmaya başlanan eğitim kurumlarının devamı olan Trakya Üniversitesi’nin öğrencisi olarak burada hayata en güzel şekilde hazırlanacaksınız. Büyük düşünen, dünyanın dertlerine çare olacak, merhem olacak evlatlar olarak sizleri bağrımıza aldık. Burada sizleri donatıp, bir umut olarak insanlığa tekrar göndereceğiz” dedi.

“TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİR AŞURE KAZANI GİBİ”

 

Rektör Tabakoğlu, “Dünyanın dört bir yanından gelen evlatlarımızı Üniversitemizde görmek çok güzel. Adeta bir aşure kazanı gibi birbirinden farklı tatlar, bir uyum içerisinde burada kaynayacak, kaynaşacak ve ortaya dünyanın en lezzetli tatlısı çıkacak. Burada üç diploma sizi bekliyor. Sizin birkaç eğitiminiz olacak burada. Bir tanesi akademik eğitim. 

Trakya üniversitesi sizleri bu konuda dünyaya hazırlayacak. Hiç merak etmeyin mezun olduğunuzda kendi alanınızda en iyi bilgilerle donatılmış bireyler olarak gururla gezeceksiniz. İkincisi ise başka bir ülkedesiniz. Belki dilini tam kavrayamadığınız bir yerdesiniz. Burada dil öğreneceksiniz ve kendi başınıza yaşamayı, barınmayı öğreneceksiniz. 

Parasız kalacaksınız, bu durumla mücadele etmeyi öğreneceksiniz. Biz buna hayat üniversitesi diyoruz. Buradan da diploma alacaksınız. Bir de Edirne öğretmeninin öğrencisi olacaksınız. 

Bu sokaklarda, yaşanmışlığın olduğu bu tılsımlı mekanlarda gezerken siz de hiç farkında olmadan Edirne öğretmeninin bu muhteşem tarihin bir talebesi olacaksınız ve onlarla donanmış olarak mezun olacaksınız. Böylelikle üç diploma ile Edirne’den ayrılacaksınız” diye konuştu. 

“BU, ADİL BİR DÜNYA DEĞİL”

Konuşmasında Gazze’de Filistin halkının maruz kaldığı zulme de dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Gazze’de hastanelerin, eğitim kurumlarının, ibadethanelerin, çocukların üzerine bombalar atılıyor. Koskoca bir dünya da sessiz olmuş bunu seyrediyor. 

Gazzeliler zayıf diye, derdini anlatamıyor diye yardım gemileri yollayacaklarına savaş gemileri yolluyorlar. Maalesef güçlünün haklı olduğu bir dünyadayız. Güçlü yanlış yapsa da, hata yapsa da haklı olduğu bir dünyadayız. Bu adil bir dünya değil. Hep beraber buna bir dur demeliyiz. 

Hep beraber haklının güçlü olduğu bir dünya için uğraşmalıyız. Türkiye sahipsiz kalmış bu mazlumların en azından bir çaresi olmaya gayret ediyor” dedi.

Haber / Ebru CÜNİ
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *