[ad_1]

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (Kırklareli TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Organ nakli bekleyen hastaların yeniden yaşama tutunmalarının tek yolu bağışlanacak organlardır. Bu nedenle, organ bağışı kan bağışı kadar önemlidir” dedi. 

Her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası kapsamında organ bağışı ve naklinin yaygınlaştırılmasına yönelik etkinlikler yapılıyor. 

“HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYAT”

Bu etkinliklerin organ bağışına olan duyarlılığı artırdığını ancak organ bağışında istenilen düzeye ulaşılamadığını kaydeden KTSO Başkanı Ilık, “Organ nakli, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. 

Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. Unutmamamız gereken en önemli hususlardan biri de bir gün bizim de organ nakline ihtiyaç duyabileceğimizdir. Bunun bilinciyle organ bağışının önemini vurgulamak, bu konuda duyarlılığı artırmak için her türlü çaba ve gayreti göstermeliyiz” dedi. 

“KAN BAĞIŞI KADAR ÖNEMLİ” 

“Organ bağışı, kan bağışı gibi yaygınlaştığı zaman başarıya ulaşılmış olacaktır” diyen Ilık, “Organ nakli bekleyen hastaların yeniden yaşama tutunmalarının tek yolu bağışlanacak organlardır. Bu nedenle, organ bağışı kan bağışı kadar önemlidir. Bağışlanacak her organ bir canın hayata tutunmasına vesile olacaktır. 

Yapılan maddi bağışlarla ihtiyaç sahiplerine aş, iş, barınacak yer ve kıyafet temin edebiliriz, ancak onları tekrar hayata döndürecek çarpan bir kalp, nefes alan bir akciğer, görmesini sağlayacak bir göz olamayız. Sağlığımız yerinde olmadığı zaman yiyecek ekmeğin, giyecek kıyafetin de hiçbir anlamı yoktur. 

Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar; il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. 

Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir. 18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir. Yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet ediyor, herkese sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Haber / Ebru CÜNİ

 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *