[ad_1]

Edirne Valisi Yunus Sezer başkanlığında yapılan ilk toplantıya; Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şehin, ETSO Dış İlişkiler Sorumlusu Elif Yardımcı, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Kadir İriş, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Edirne Temsilcisi Zülfettin Hacıoğlu ve ilgili kurum müdür ve temsilcileri katıldı.

“EDİRNE, MÜSTESNA KONUMUNU BUGÜNE DEK KORUDU”

Edirne Valisi Yunus Sezer, toplantı öncesinde yaptığı değerlendirmede, “Balkanların başkenti konumundaki Edirne, köklü tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve her daim bu müstesna konumunu bugüne dek korumuştur. Edirne, sadece Balkan coğrafyasında değil burada yaşayan soydaşlarımızın da gönül coğrafyasında her daim yerini almıştır. 

Edirne, Balkan ülkelerindeki birçok şehirle, yine birçok kurum aracılığı ile çeşitli alanlarla iş birliği yapmış ve yapmaya devam ediyor. Bu iş birliklerinin daha etkin ve verimli olması ve tek elden yürütülmesi amacıyla ‘Balkan Şehirleri İş birliği Platformu’nun kurulumunu gerçekleştirdik. Şehrimize, bölgemize ve tüm Balkanlara hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ÇALIŞMALAR YÜRÜTECEKLER

Dış Ticaret ve Yatırım, Turizm (Sağlık, İnanç, Kültür, Alışveriş, Gastronomi), Kültür ve Sanat, Tarım, Eğitim, Gençlik ve Spor, Yerel Yönetimler ve STK’lar, Doğal Afet ve İnsani Yardım gibi konularda çalışma yürütecek olan Balkan Şehirleri İş Birliği Platformu Yürütme Kurulu, Danışma Meclisi, Çalışma Grupları ve Sekretaryadan oluşacak.

ÖZEL PROGRAMLAR TASARLAMAK AMAÇLANIYOR

Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu’nun kurulması ile bugünkü Balkan coğrafyasında yer alan ülkelerin şehirleri ile ortak geçmişten ilham alarak geleceğe dönük iş birliği yapmak, yapılacak iş birlikleri için genel bir çerçeve içerisinde bürokratik ve sivil oluşumun birlikte hareket etmesini sağlamak, platformdaki bütün kurumlar ve Edirne’nin ilgili bütün paydaşlarının temsil edilmesini sağlamak, Balkan ülkelerinin şehirlerine yönelik özel programlar tasarlamak amaçlanıyor. 

Söz konusu programların Çalışma Grupları tarafından hazırlanıp, Yürütme Kurulu’nun onayı ile icra edilmesi, Balkan şehirleriyle akılcı ve kalıcı iş birliği ağları tesis etmek, yapılacak iş birliklerinde Türk dış politikasının ana ilke ve hedeflerini göz önünde bulundurmak, Balkan şehirleri ile Edirne’nin sahip olduğu ekonomik, ticari, beşeri ve kültürel potansiyeli kapsayıcı bir yaklaşımla harekete geçirmek, Balkan şehirleriyle ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla  işbirliği projeleri hazırlamak ve hayata geçirmek, Balkanlardaki ortak kültürel mirasın korunmasını ve ihyasını sağlamak, bu mirasın gelecek nesillere aktarılmasını temin etmek de platformun hedefleri arasında.  

Haber / Buse AKIN 
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *