[ad_1]

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, “Kadın mücadelesini asla bitiremeyeceksiniz. Kadınları ikinci sınıf olarak gören karanlık odaklarla olan mücadelemiz mutlaka galip gelecek” dedi. 

“Ayşenur’a adalet”, “Başka Ayşenurlar ölmesin”, “Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son”, “Haklı ölüm yoktur”, “Bir kişinin daha eksilmesine tahammülümüz yok” pankartlarıyla Tekira AVM önünden başlayan yürüyüş, Üç Kemaller Parkı’nda sona erdi. Yürüyüşe CHP Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Nurten Yontar da katıldı. 

“İSTATİSTİKLERE YANSIYOR” 

CHP Milletvekili Nurten Yontar, “Kadına yönelik şiddet olgusu, cinsiyeti nedeniyle ev içinde ve dışında kadına uygulanan sistematik şiddet davranışlarıdır. Bu şiddetin ardında, erkeklerin toplumun her alanında görülen egemenlikleri ve kadın ile erkek arasındaki eşitsizlikler yatmaktadır. 

Erkeklerin kadınlara şiddet uygulamasının nedeni: güç göstermek, öfke boşaltmak, kadınları kontrol etmek ya da cezalandırmak psikolojisinden gelmektedir. Fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik, dijital şiddet biçimlerinin tamamı bu amaca yönelik olup, şiddete maruz kalmak, kadının korku, çaresizlik ve güvensizlik içinde yaşamasına neden olmaktadır. 

Söz konusu bu baskılar istatistiklere de yansımaktadır” dedi. 

“10 KADINDAN 4’Ü ŞİDDETTE MARUZ KALIYOR” 

 

“Yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre yaşadıkları çevrede gece yalnız yürürken kadınların yüzde 31’i kendini güvende hissetmemektedir” diyen Yontar, “Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü’nün verilerine göre Türkiye’de kadına şiddet oranı yüzde 38’dir. Yani neredeyse 10 kadından 4’ü hayatında erkek şiddetine maruz kalmaktadır. 

Boşanmış veya ayrı yaşayan kadınlarda bu oran yüzde 75’lere varan oranlara çıkmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi verilerine göre 14 Mayıs 2023 yılında yapılan seçimlerde 600 milletvekili içerisinde kadın milletvekili sayısının 119, erkek milletvekili sayısının ise 481 olduğu görülmektedir. 

Meclise giren kadın milletvekili oranı 2023 yılında yüzde 19,83 olmuştur. Yani 4 erkek milletvekiline karşın 1 kadın milletvekili düşmektedir. Diğer taraftan, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre Eylül ayında 32 kadın cinayeti işlenmiş, 18 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur” ifadelerini kullandı. 

“ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALINMADIKÇA SONUÇ DEĞİŞMEYECEK” 

 

Yontar, “Öldürülen 32 kadından 12’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesiyle, 1’i ekonomik bahane ile, 3 kadın ise asıl hedef olan kadınların yanında olmaları bahanesiyle öldürülmüştür. 

16 kadının ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilememiştir. 16 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin toplumdan saklanmak istenmesinin bir sonucudur. 

Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam edecektir” dedi.

“TÜM KADINLAR İÇİN GÜVENCESİZ BİR DÖNEM BAŞLADI” 

İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı bir şekilde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi yok sayılarak 1 Temmuz 2021 tarihinde çıkıldığını kaydeden Milletvekili Yontar, “Söz konusu bu hukuksuzluk kadın düşmanlarına cesaret vermiş olup, tüm kadınlar için tümüyle güvencesiz bir dönem başlamıştır. 

Bizler bu ülkenin kadınlar olarak kadınları ikinci sınıf insan gören bu zihniyete karşı, haklarımızı, yaşamlarımızı ve kazanımlarımızı sonuna kadar savunacağız. Kadın mücadelesini asla bitiremeyeceksiniz. Kadınları ikinci sınıf olarak gören karanlık odaklarla olan mücadelemiz mutlaka galip gelecek. 

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son verilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Ayşenur Akkurt’a adalet istiyoruz” dedi.

“İKTİDAR, BU CİNAYETLERİ SEYREDİYOR”

 

Milletvekili İlhami Özcan Aygun da “Şarköy ilçemizde dini nikahla birlikte yaşadığı Rıdvan Kurt (33) tarafından boğazı bıçakla kesilerek öldürülen 1 çocuk annesi Ayşenur Akkurt’un acısını halen yaşıyoruz. Bu davanın birinci duruşması, 27 Ekim Cuma günü yapılacak. 

Akkurt için adalet arıyoruz. Nice kadınlarımızı, erkek şiddeti yüzünden kaybediyoruz. Gereken önlemleri almayan ve çözüm getirmeyen iktidar, bu cinayetleri seyretmektedir. Hep beraber karşı çıkmadıkça bu büyük toplumsal sorunu çözemeyiz” ifadelerini kullandı. 

Haber / İrem BANÇO 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *