[ad_1]

 

Programa; AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Yakup Balcı, Nuran Uslu, SARDOS (Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği) Başkanı Faruk Eker ve yönetim kurulu, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

“GURURLUYUZ, DUYGULUYUZ VE MUTLUYUZ”

 

Program kapsamında ilk olarak Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine Keşan Belediye Başkanlığı çelengini sunarken, daha sonra saygı duruşunda bulunuldu. Başkan Helvacıoğlu, “Cumhuriyetimizin 100. yılında, 100 vatandaşımızla Atamızın huzurundayız. 

Programımız kapsamında Keşan Belediyemizin çelengini, Anıtkabir’de tören eşliğinde sunduk. Tören esnasında duygu dolu anlar yaşadık. Gururluyuz, duyguluyuz ve mutluyuz” dedi.  

 

ANITKABİR ÖZEL DEFTERİ İMZALANDI

 

 

Çelenk sunma töreninin ardından Helvacıoğlu, Anıtkabir Özel Defterini imzaladı. Helvacıoğlu, şu ifadelere yer verdi: “Aziz Atam, emanetiniz olan Cumhuriyetimizin 100. yılında, Keşan’dan 100 Cumhuriyet Sevdalısı ile huzurunuzdayız. Komutanlık yaptığınız topraklardan, Kuvay-i Milliye’nin evlatları, Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyelerinin çocukları, Cumhuriyet Muhafızları olarak gurur ve onur duygularıyla kabrinizdeyiz. 

Keşanlılar olarak ‘Tek bir şeye ihtiyacımız var, çalışkan olmaktır’ öğüdünüzden geri durmayıp, ‘Az zamanda çok ve büyük işler’ başararak, kurtardığınız vatanımızda kurduğunuz Cumhuriyetin 100. yılına ulaştık. Keşanlılar olarak; ‘Bütün ümidim gençliktedir’ dediğiniz gençlere yatırımlar yaparak, ‘Omuzlar üstünde yükselmeli’ dediğiniz kadınımıza destek olarak, ‘Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir’ vecizenizden ilham alıp dezavantajlılarla ilgilenerek 100. yıla eriştik.  ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin Temeli Kültürdür’ dediniz, eserler çıkardık, etkinlikler yaptık. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir’ öğüdünüz doğrultusunda her işimizde aklı ve bilimi rehber ettik, bilim insanlarıyla çalıştık. 

 

 

Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada bilim ve fenden, milli birlik ve beraberlikten, bağımsızlık ülküsünden, demokrasiden ve cumhuriyetten ayrılmayacağımıza söz veriyoruz. Biliyoruz ki sizi görmek demek, yüzünüzü görmek demek değildir. Fikirlerinizi, duygularınızı anladık, hissettik. 

Biliniz ki bugün; eseriniz Nutuk, Keşan’da her evde, büyük eseriniz Cumhuriyet, Keşan’da her ruhta, siz ise Keşan’da her gönüldesiniz. Fikri hür, irfanı hür vicdanı hür nesillerin ve Cumhuriyetin şehri Keşan, Cumhuriyetten ve Cumhuriyetin kurucusu sizden vazgeçmeyecektir. 

‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.’  eserinizin ve emanetinizin 100. yıldönümü kutlu olsun. Zat-ı Alinize ve aziz şehitlerimize Keşan halkının saygılarını arz ederiz.  Ruhunuz şad olsun” Programı kapsamında ziyaretlerde bulunuldu.

 

KEŞAN’A ULAŞTIRACAKLAR

 

 

Öte yandan SARDOS, Anıtkabir Komutanlığı’ndan teslim alınan Türk Bayrağını Keşan’a ulaştırılmak üzere yola çıktı. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Türk halkının 19 Mayıs 1919 tarihinden itibaren sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesinin taçlandırıldığı Cumhuriyetin 100. yılında “100. Yılda Cumhuriyet’in Yolunda” adı altında 8 kişilik SARDOS ekibi, 9 günde 750 kilometre pedal çevirerek, Anıtkabir Komutanlığı’ndan aldığı Türk Bayrağı’nı Keşan’a ulaştıracak. 100. yılda Anıtkabir’den alınan Türk Bayrağı, 29 Ekim’de Kent Meydanı’nda yapılacak bayram töreninde göndere çekilecek.

 

Haber / İrem BANÇO 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *