[ad_1]

 

Belediye Başkanı Hikmet Ata, “Marmaraereğlisi’ni Trakya’nın en güzel sahil ilçesi yapma yolunda adımlarımızı bir bir atıyoruz” dedi.  

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, 32 kilometrelik kıyı bandında bulunan balıkçı barınaklarının turistik cazibesinin arttırılması, balık lezzetlerinin ortaya çıkarılması ve barınak alanlarının kent yaşamıyla bütünleştirilmesini içine alan çok amaçlı projenin yapımına başladıklarını açıkladı. 

GÜNDELİK İHTİYAÇLARA CEVAP VEREMİYORDU

Marmaraereğlisi Balıkçı Barınağı bölgenin sit alanı ilanından önce 1990’lı yıllarda belediye ve bakanlık arasında yapılan protokol ile inşa edilmiş ve deniz etkileri başta olmak üzere zamanla yıpranmış, Marmaraereğlili vatandaşların gündelik ihtiyaçlarına cevap veremez hale gelmişti. 

Başkan Ata’nın girişimiyle Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ile yapılan görüşmeler sonucunda, konumu itibarı ile bölgenin önemli bir odak noktasında bulunan 1. derece arkeolojik sit alanı içinde yer alan Balıkçı Barınağının, ağ odalarının müze denetiminde yıkılmasında sakınca olmadığına; yeni ağ odaları yapılması talebinin, çevre düzenleme projesi kapsamında hazırlanarak sunulmasından sonra değerlendirilebileceği kararı verilmişti.

“ELZEM BİR İHTİYAÇTI” 

Sezonun kapanmasıyla beraber hazırlıklar başladı ve Balıkçı Barınağı için yıkım çalışmaları başladı. Yıkım çalışmalarını takip eden Marmaraereğlisi Belediye Başkan Yardımcısı Fehmi Duman ‘Marmaraereğlisi Balıkçı Kooperatifi ile yapılan toplantılar neticesinde alınan kararlar gözetilerek projemizi hazırladık. 

34 adet ağ odası, 6 adet balık satış yeri, 1 adet balıkçı kahvesi ile bunlara ait tuvalet ve mutfağın bulunacağı projenin çok kısa sürede tamamlayarak balıkçılarımızın ve halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Marmaraereğlisi için elzem bir ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz bu yenileme çalışması için çok heyecanlıyız” dedi. 

“ÖNCÜ BİR İLÇE HALİNE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

 

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata da “Marmaraereğlisi’ni, Trakya’nın en güzel sahil ilçesi yapma yolunda adımlarımızı bir bir atıyoruz. Hem Marmaraereğlisi’ne hem de bölgeye itibar kazandıracak önemli bir proje için daha harekete geçmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Balıkçı Barınağı Projemiz için balıkçı esnafımızla sık sık bir araya geldik. 

Projemizi kendilerinin ihtiyaçları doğrultusunda yasal mevzuatları göz önünde bulundurarak hazırladık. Bu proje ile birlikte, Marmaraereğlimizi bölgesel kalkınmada öncü bir ilçe haline getirmeyi hedefliyoruz. 

Projenin yapımını en kısa sürede tamamlamış olacağız ve faaliyete geçtiğinde balıkçılarımız, ilçemiz ve bölgemiz çok güzel bir eser kazanmış olacak” ifadelerini kullandı. 

“TARİHİ DOKUYA ZARAR VERİLMEYECEK”

“Projenin bütününde hiçbir arkeolojik varlığa müdahale söz konusu olmayacak” diyen Başkan Ata, “Barınak üzerindeki mevcut kullanımlara ilave yeni bir fonksiyon üretilmeyeceğinden, Arkeolojik Sit Bölgesi’ne herhangi bir nüfus baskısı da olmayacaktır. Minimum müdahale ile mevcut yapı yenilenecektir. Proje alanı tamamen kıyı alanında kalmaktadır. 

Balıkçılıkla geçinen aile işletmelerimizin varlıklarını sürdürebilmeleri, işlerini daha rahat yapabilmeleri, sosyal yaşamlarının büyük bölümünü oluşturan kahve kültürünün devamı ve vatandaşın balıkçı ile doğrudan alışveriş imkanı bulabileceği bir ortam oluşturma hedefi içerisindeyiz” ifadelerini kullandı. 

Başkan Ata, Mega Projeleri arasında yer alan Balıkçı Barınağı’nın yapımını kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi. 

Haber / Menşure KARDEŞ 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *