[ad_1]

 

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Balkan Tarım Kongresi için Edirne’ye gelen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Makineci, anız yangınları ile ilgili yaptığı açıklamada “Anız yangınları toprak ekosistemini bozuyor ve çevresindeki ormanlar için risk oluşturuyor” dedi.
Anız yakılmasının doğaya ve çevreye büyük zararı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ender Makineci, “Anız yangınları toprağın tüm yapısını etkiliyor. Toprağın yalnızca bir madde olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. 

Toprak, yaşayan canlı bir ekosistemdir. Bir gram toprakta çok sayıda mikroorganizma ve canlı vardır. Bunların birbirleriyle ilişkisini düşündüğümüzde çok önemli bir yapıyı görürüz. Yangın bu ekosistemi yok ediyor” dedi. 

“ÇIKTIĞI ALANDAKİ TÜM YAŞAMI ÖLDÜRÜYOR”

Yangının, çıktığı alandaki tüm yaşamı öldürdüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Ender Makineci, “Anız yakmak, topraktaki faydalı bakteri ve organik maddeleri yok ederek toprağın verimini düşürüyor. Bu durum önemli kayıplara neden oluyor. Yangın o bölgedeki her şeyi yok eder. Yangın sonrası toprağın kuruması sert bir kabuk meydana getirir ve erozyon riskini artırır.

Küçük bir yangın olsa dahi buna neden olur. Toprağı bitki örtüsünden yoksun bıraktığı için burada oluşacak canlı yaşamı ortadan kalkar. Erozyonla toprak taşınma riski artar. Verimli üst toprağın kaybıyla toprağın fakirleşmesi ortaya çıkar. Aynı zamanda toprağın yapısının bozulması yoğun yağış dönemlerinde sellere de neden olabilir” ifadelerini kullandı. 

“TÜRKİYE, ORMAN VARLIĞI AÇISINDAN ZENGİN BİR ÜLKE”

Anız yangınlarının sadece bulunduğu tarla için değil, çevresindeki hasat edilmemiş tarlalar ve özellikle ormanlar için de tehdit oluşturduğunu dile getiren Prof. Dr. Ender Makineci, “Türkiye orman varlığı açısından zengin bir ülke. Bu alanların özenle korunması gerekiyor. Türkiye’de ormanlık alana yakın yerlerde anız yakılması kanunlarla yasaklandı. 

Ancak uyulmadığı durumlar görebiliyoruz. Burada ateşin yanıcı gücünü bilmek lazım. Yanıcı yük çok olduğu için uzak noktalardan dahi sıçrama durumu oluyor. Anız yangınıyla uçan bir kıvılcım ve ateş çok büyük kayıplara sebebiyet verebiliyor. Orman yangınları tarihimizde bunun çok büyük örnekleri vardır. 

Bunlar da çok trajik olaylar. Türkiye yangınlarla mücadeleye çok önem veren bir ülke. Yangınla savaşı ön plana alıyoruz ama buna rağmen böyle trajik sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Bu açıdan başta çiftçilerimiz ve vatandaşlarımız anız yakılması konusunda dikkatli ve duyarlı olmalı” diye konuştu. 

AA
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *