[ad_1]

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Balkan Tohum Çalıştayı için Edirne’ye gelen Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gençer, 100’den fazla ülkeye ihracat yapan Türk tohumculuk sektörünün geçen yıl ilk kez dış ticaret fazlası vermeyi başardığını belirtti. 

Türkiye’deki bin 100 tohum şirketinin dünya standartlarında üretim yaptığını dile getiren Yıldıray Gençer, “Türkiye, 100’den fazla ülkeye tohum ihraç eden, sektörde net ihracatçı konumunda olan bir ülke. Yaklaşık 1,5 milyon ton sertifikalı tohum üretimimiz var. Bunu daha da yukarılara çıkarmayı arzu ediyoruz” dedi. Gençer, iklim değişikliğinin tüm dünyada tarımsal üretimi etkilediğini, bu sebeple olumsuz koşullara dayanıklı tohum çeşitleri geliştirmek için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

“ÇOK ÖNEMLİ ÇEŞİTLERİMİZ VAR”

Türk firmalarının her yıl farklı tohum çeşitlerini tarıma kazandırdığını söyleyen Gençer, “Stres şartları çoğalıyor, suyla ilgili sıkıntılar başlıyor. Biz tohumcular da pazarın istekleri, iklim şartları ve hastalıklara dayanıklı tohumlar ıslah edip geliştirmek zorundayız. Bu anlamda firmalar üretimlerini yaparken diğer yandan ıslah çalışmaları devam ediyor. 

Gerçekten çok güzel çeşitler yakalamaya başladık. Halihazırda tüm dünyada kendinden söz ettiren çok önemli çeşitlerimiz var” ifadelerini kullandı. 

“KENDİ KENDİNE YETEBİLEN BİR KONUMDAYIZ” 

Gençer, Türkiye’nin tohumculuk alanında kendi kendine yetebilen bir ülke olduğunu vurguladı. Kamuoyunda zaman zaman yer alan “Türkiye’nin tohumculuk alanında dışa bağımlı olduğu” değerlendirmesinin gerçeği yansıtmadığını belirten Gençer, “Türk tohumculuk sektörü kısa süre içindeki başarısından dolayı alkışlanması gereken bir sektör. 

Yanlış ithamlarla töhmet altında bırakıldığımız zaman üzülüyoruz. Sektör olarak çok güçlüyüz. Bırakın dışa bağımlı olmayı, 100’den fazla ülkeye ihracat yaparak net ihracatçı konumundayız, mevcut tohumlarımızla kendi kendine yetebilen bir konumdayız. Türk tohumculuk sektörüne halkımızın güvenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 

“GEÇEN YIL BİZİ EN ÇOK SEVİNDİREN YIL OLDU” 

Türk tohum firmalarının altyapılarının çok güçlü olduğunu, yüksek standartlardaki tohum üretimlerine dünyanın birçok ülkesinden talep geldiğini ifade eden Gençer, “Tohum ihracatı her yıl artıyor. Geçen yıl da yurt dışına 232 milyon dolarlık satış yapıldı. Türk tohumculuk sektörü kendi kendine yetebilen, fazla olan tohumlarını da yurt dışına ihraç eden bir konumda.

 

 

İhracat olarak gelmiş olduğumuz noktada geçen yıl bizi en çok sevindiren yıl oldu. İlk defa ithalattan fazla ihracat yaptık. Yaklaşık 87 bin ton sertifikalı tohum ihracatı yaparak 232 milyon dolar gelir elde ettik. Bu bizim için çok çok önemliydi. Geçtiğimiz yıllarda ithalatımız ihracattan daha fazlaydı ama geçen yıl hızlı bir şekilde ihracatımız ithalatı net şekilde geçti. Yaklaşık 70 milyon dolarlık ihracat fazlamız var” dedi. 

“SON 15 YILDA TOHUM ÜRETİMİMİZ YÜZDE 800 ARTTI”

Tüm dünyada aktif bir şekilde kendilerinden söz ettirdiklerini ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydeden Gençer, “Gelişen dünyaya ayak uydurup daha ileriye gitmek adına çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Son 15 yılda tohum üretimimiz yüzde 800 arttı. 

Bununla beraber ihracatımız da katlanarak artıyor. En çok tohum ihracat ettiğimiz ülkelerin başında Rusya, Ukrayna, Azerbaycan ve İtalya geliyor. Hedefimiz, geçen yıl yaptığımız 232 milyon dolarlık ihracatı artırmak, tohum pazarından daha fazla pay almak” ifadelerini kullandı. 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *