[ad_1]

 

Cami avlusunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, tüm vakıf eserlerinde olduğu gibi Selimiye Camisi’nde de akademisyenlerden oluşan bilim kurulu heyeti ile çalışmalarını sürdürdüklerini, amaçlarının yapıyı en az müdahaleyle gelecek kuşaklara güvenle aktarmak olduğunu ifade etti.

MİNARELER GÜÇLENDİRİLİYOR

 

Restorasyon kapsamında caminin dış cephe temizlikleri, kubbe onarımları, kurşun işleri, sıva işleri ve dış cephe onarımlarında sona geldiklerini kaydeden Saraç, “Camimizin kubbe ve duvarlarında yapılan raspalar sonucu elde edilen yeni veriler doğrultusunda kalem işi çalışmalarımız devam etmektedir. Diğer taraftan minarelerimizin güçlendirme ve restorasyon çalışmaları sürmektedir. 

Minarelerimizin külah altında bulunan ve günümüze sadece bir tanesi ulaşan çinileri orijinaline uygun olarak ürettik ve iki minaremizde yerine monte ettik. Onarımı tamamlanan bir minaremizin iskelesini de en kısa sürede sökmeye başlayacağız” dedi. 

ŞADIRVANIN ONARIMI TAMAMLANDI

 

Avluda bulunan şadırvanın onarımını tamamladıklarını, caminin önemli elemanlarından olan kündekari kapı ve pencere kepenklerinin temizlik ve restorasyon çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Saraç,  “Restorasyon boyunca cami ziyarete ve ibadete açık. Düzenleme çalışmaları daha önceki yıllarda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tamamlanan Selimiye Meydanı’nın yanı sıra Edirne’nin simgesi Selimiye Camisi’nin restorasyonunun da tamamlanmasıyla bölgenin en kısa sürede yeniden ziyaretçi yoğunluğuna kavuşturulacak” dedi. 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *